Home

Home | Algebra | Functions&Equations | Recommended Investigations | Supper with Skiing


supper with skiing


A ski resort offers two package plans. Plan A gives one person four nights lodging and three dinners for$326. Plan B gives one person five nights lodging and four dinners for $413. Assuming that the costs per night for lodging and dinner are the same for both plans, how much does one dinner cost?

(Source: Mathematics Teaching in the Middle School, Mar-Apr 1996)



Submit your idea for an investigation to InterMath.