Home

Home | Number Concept | Fractions | Recommended Investigations | Buying Pollywogs


Buying Pollywogs


For every two pollywogs I buy at the regular price, I get a third pollywog for a penny. I spent $4.62 for 37 pollywogs. Find, in cents, the regular price of one pollywog.

(Source: Adapted from Mathematics Teaching in the Middle School, Sep-Oct1996)



Submit your idea for an investigation to InterMath.