Home

Home | Number Concept | Integers | Recommended Investigations | Consuming Candy


Consuming Candy


At Gardner's Gourmet Candies, a package of gummy bears cost 13 cents less than caramels and 28 cent more than jaw breakers. You can buy one of each for a total of $6.39. How many cents does one package of gummy bears cost?

(Source: Adapted from Mathematics Teaching in the Middle School, Jan 1997)



Submit your idea for an investigation to InterMath.